Gatunek ten pochodzi z Indonezji i Azji Południowo-wschodniej. Ze względu na zwięzłą i jednolitą budowę wykorzystywany jest głównie w architekturze zewnętrznej . Charakteryzuje się tym , że jest twarde ( aż 900kg/m3 ) , solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.
Drewno to jako jedyne naturalne wręcz nie wymaga impregnacji, ponieważ zawiera dużą ilość naturalnych olejów, które chronią je przed wysychaniem i niszczeniem. Występuje w odcieniach od jasno do ciemnobrązowego, sporadycznie przybiera odcień brązowo-żółty, brązowo-popielaty do ciemnego brązu. Miejscami może przybierać kolor jasnożółty lub miodowy. Jednakże jak każdy gatunek egzotyczny przechodzi proces patynowania w momencie, gdy widzimy srebrny nalot zalecamy pokrycie tarasów pielęgnującym olejem , aby ponownie cieszyć się lśniącą powierzchnią i nasyconymi barwami .
Bangkirai jest najczęściej wybieranym egzotykiem na tarasy drewniane zewnętrzne, pomosty, kładki, tarasy przy basenach.
Jedną z cech charakterystycznych drewna Bangkirai (bankirai, bankiraj) jest możliwość występowania niewielkich otworów szpilkowych maksymalnie 1-1,5mm średnicy, nie stanowią one wady.
Bangkirai wykazuje naturalną odporność na biodegradację i obejmuje 5 klasę użytkowania (drewno narażone na działanie warunków atmosferycznych). Trwałość tego drewna w odkrytej architekturze ogrodowej określa się do 30-50 lat.
Parametry techniczne drewna:
-
Gęstość (drewno świeże): 1100 kg/m3
-
Gęstość (drewno o wilgotności 12%): 910 kg/m
-
Skurcz styczny: 9,5%
-
Skurcz promieniowy: 4,2%
-
Wytrzymałość na ściskanie: 85 N/mm2
-
Wytrzymałość na zginanie: 150 N/mm2
-
Moduł sprężystości: 22940 N/mm2
-
Punkt nasycenia włókien: 23%
Kupuj świadomie :
KD (ang. Kiln Dried) – drewno suszone komorowo
AD (ang. Air Dried) – drewno suszone powietrznie
Podstawowe różnice